K úpravě listin podle nových předpisů zbývá obchodním společnostem pouze pár týdnů. Jde například o stanovy, společenské smlouvy či odměňování. Novela občanského zákoníku pro vedení agendy právnických osob je platná již od začátku letošního roku. Firmy však dostaly určitý čas k přizpůsobení svých zakladatelských listin, stanov či společenských smluv nové právní úpravě. Úprava těchto listin bude stát určitý obnos, přestože je nařízena státem. Změny jsou způsobeny revizí občanského zákoníku, který byl novelizován po téměř půl století a již neodpovídal požadavkům dnešní doby.
Spolky (dříve občanská sdružení), fundace (dříve nadace a nadační fondy), ústavy (dříve obecně prospěšné společnosti) či společenství vlastníků jednotek tak musí učinit nejpozději do 1. ledna 2017. Společníci veřejné obchodní společnosti, komanditní společnosti, společnosti s ručením omezeným, akciové společnosti či družstva tak musí učinit už do konce letošního června! Jinak jim hrozí pokuta. Společnosti musejí zkontrolovat své stanovy, zda vyhovují novým pravidlům. Společníci by si tedy měli nová pravidla důkladně nastudovat a svolat valnou hromadu k odsouhlasení nezbytných změn, případně se na tom jinak dohodnout. Pokud by tak neučinili a ani následně nereagovali na výzvy, rejstříkových soudů, může být právnická osoba zrušena.
Společnosti musí změnit tzv. donucující normy, které musí být pro všechny právnické osoby stejné, aby byli chráněni třetí osoby, které se společností vstupují do kontaktu (např. s ní obchodují). Dále je třeba upravit odměňování za členství v orgánech společnosti. Veškeré součásti odměny musí být nově stanoveny ve smlouvě o výkonu funkce, která se pro tyto účely mezi společností a členy orgánů uzavírá. Pokud není smlouva o výkonu funkce uzavřena či v této smlouvě chybí úprava odměňování, je výkon funkce od 1. července 2014 neplatný.
Změny pro jednotlivé právnické subjekty:
Společnost s ručením omezeným - společníci ručí společně do výše svých nesplacených vkladů. Novinkou však je, že základní kapitál může být třeba jen 1 koruna, není požadováno 200 tisíc korun. Společnost s ručením omezeným také již nemusí vytvářet rezervní fond. Jedna osoba může být jediným společníkem v dalších společnostech s ručením omezeným a může vlastnit více druhů obchodních podílů.
U veřejné obchodní společnosti a komanditní společnosti je změno, že je nově můžete zřídit třeba jen ke správě vlastního majetku. Doposud bylo možné tyto společnosti zakládat pouze k podnikání.
U akciové společnosti lze zřídit více druhů jednotlivých podílů, respektive akcií. Akciová společnost si také může dle svých vlastních potřeb rozhodnout, jak se bude organizovat - zda zřídí představenstvo a dozorčí radu či zda ji k řízení postačí správní rada se statutárním ředitelem, který může být zároveň v čele správní rady.
Družstva – novinkou je, že družstevní podíl k bytu lze zastavit. Pokud tedy kupujete byt a potřebujete si na něj půjčit v bance, neměli byste se dostávat do potíží. Družstvo si však může ve stanovách vyloučit zástavu družstevního podílu k bytu. Kromě bytových družstev zákon o obchodních korporacích nově zavádí i tzv. sociální družstva, které si kladou za cíl integraci sociálně znevýhodněných osob do společnosti.
Společenství vlastníků jednotek - v domě, kde je alespoň pět bytů, z nichž alespoň tři jsou ve vlastnictví různých vlastníků, je povinnost založit společenství vlastníků jednotek. Toto společenství se založí schválením stanov a vzniká dnem zápisu do veřejného rejstříku. Účast majitelů bytů na fungování společenství vlastníků jednotek se odvíjí od podílů na společných částech.